Webmaster 2023

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Zabytkowe surowe wnętrze wieży kaliskiego ratusza zostało przekształcone w nieszablonową interaktywną prezentację historii i dorobku najstarszego Miasta Kalisza, której wartość i niezaprzeczalną siłę stanowi kontrast pomiędzy sposobem, a treścią prezentacji.

 

Adaptacja pomieszczeń jest wielowątkowa i wielozadaniowa.

 

Adaptacja zabytkowych piwnic na cele edukacje tworzy miejsce przystosowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych, prelekcji i warsztatów wprowadzających w opowieść o historii Miasta Kalisza.

 

Adaptacja wieży, miejsca wielce specyficznego i w normalnych warunkach niedostępnego, polega na zbudowaniu piętrowej, wielopokoleniowej historii o mieście, jego genezie, tragicznych faktach historycznych oraz najważniejszych wydarzeniach. Na kolejnych poziomach wieży prezentacja odbywa się w sposób interaktywny i przystosowany do języka współczesności. Największą wartością prezentacji jest kontrast pomiędzy designem miejsca i sposobem prezentacji, a treścią i wątkiem historycznym. Możliwość ‘wspinaczki’ historycznymi schodami daje poczucie zwiedzenia czasu i przestrzeni.

 

Adaptacja tarasu widokowego w naturalny sposób prezentuje efekt obecny – stan istniejący – stanowiący niepodważalny dowód rozwoju historycznego. Stan istniejący prezentowany jest jako naturalny widok żyjącej przestrzeni.

 

Całość prezentacji poprzez zastosowanie niecodziennych rozwiązań multimedialnych pozwala na uczestniczenie w prezentacji za równo ‘od środka’ jak i od zewnątrz – specjalne, sterowalne kamery ustawione przed wejściem na wieże dają możliwość wejścia osobom niepełnosprawnym, dla których przystosowanie wnętrza wieży nie było możliwe z uwagi na minimalne przestrzenie.

 

Adaptacja wieży ratuszowej w Kaliszu jest przykładem oryginalnego i praktycznego wykorzystania zabytkowej substancji miejskiej. Nieużytkowa przestrzeń zmieniła się w kulturalną perłę i stała się jednym z najważniejszych turystycznych punktów na mapie miasta. Skala realizacji, zaangażowanie inwestora, projektantów i osób związanych z kulturą w Kaliszu pozwoliło osiągnąć ten nietuzinkowy efekt.

ADAPTACJA WIEŻY RATUSZOWEJ W KALISZU 2016-2018

 

AUTORZY:

Arch. Joanna Niećko

Arch. Radosław Żubrycki

Inwestor: Miasto Kalisz

Projekt: 2016/2017r. 

Realizacja: 2018r.

ATELIER ARCHITEKTURY - GRUPA PROJEKTOWA ACROTERION